22/11/2023   LASA UN COMENTARIU
Cum previi pierderile financiare cauzate de productivitatea scăzută

Productivitatea scăzută a angajaților este, fără îndoială, o problemă serioasă pentru firmele din România și nu doar.

Cu cât productivitatea este mai scăzută, cu atât firma are nevoie de mai mulți angajați pentru a acoperi același volum de muncă.

În loc de 10 angajați poate avea nevoie de 13 sau poate 14, dar sunt firme în care situația este și mai gravă.

Acest lucru conduce la creșterea costurilor cu plata salariilor plus taxele aferente la Stat, și determină scăderea profitului companiei.

(pentru cea mai bună experiență video pe telefon, îți recomand să rotești dispozitivul pe orizontală și să activezi modul Ecran complet full-screen )

Cum micșorezi semnificativ gaura financiară cauzată de productivitatea scăzută a angajaților?

Este necesar să-ți pui în ordine două componente critice în dezvoltarea afacerii și să faci asta pentru fiecare departament în parte.

Prima componentă: Sistemul de Management – Operational și de Crestere.

Sistemul de management operational implică stabilirea exactă a următoarelor 7 componente:

  1. Responsabilități cheie;
  2. Procese și proceduri;
  3. Abilități de care angajatul are nevoie ca să-și ducă la capăt responsabilitățile;
  4. KPI-uri de măsurare a performanței;
  5. Compensații și beneficii;
  6. Avertismente și sancțiuni pentru realizarea necorespunzătoare a responsabilităților;
  7. Program de dezvoltare a angajaților.

Asta înseamnă management operațional performant, care crește accelerat productivitatea echipei.

Ce presupune Managementul de crestere:

  • Stabilirea obiectivelor de creștere trimestrială și anuală;
  • Evaluarea rezultatelor;
  • Bonusarea performanței.

A doua componentă: Leadershipul.

Aici ai nevoie de un sistem clar după care să conducă toți liderii din firmă.

În caz contrar, vor conduce după cum le tună, sau mai bine spus, nu vor conduce.

În concluzie, ai nevoie și de management și de leadership, întrucât:

  • Managementul Operational fără Leadership este mediocru… însă
  • Managementul de Crestere fără Leadership este mort.

Renunță la metodele pe care le auzi la imitatorii de conținut ieftin.

Nu te amăgi, pentru că nu o poți lua pe scurtătură dacă vrei să oprești cea mai mare pierdere financiară din firma ta.

În primul rând, conștientizează că nu există scurtături.

Cine spune asta, înseamnă că nu este ancorat în realitate.

În concluzie, pune-ți în ordine aceste două componente:

  • Sistemul de Management Operational si de Creștere
  • Sistemul de Leadership.

Iar consecința este că vei opri cea mai mare scurgere financiară din firma ta!

Nu spun că este simplu, pentru că dacă era simplu, o făceau toți.

Însă, tu diferențiază-te, fii un antreprenor responsabil care își dezvoltă afacerea într-un mod sustenabil.

Despre autor:

Sunt Gabriel Radu, Fondator PS și Executive Coach, certificat din anul 2011. În tot acest timp, am susținut antreprenori și top manageri din peste 20 de industrii în sistematizarea afacerii și creșterea productivității echipei. În acest sens, am creat și implementat un Sistem de Management & Leadership bazat pe instrumente performante și procese validate în peste 15.000 de ore de Executive coaching.

Ești antreprenor sau top manager și ai o întrebare specifică sau te confrunți cu provocări în echipa sau afacerea ta?

Programează o sesiune online și hai să identificăm împreună soluții personalizate prin care să depășești cu succes provocările și să-ți atingi obiectivele de business.

👉️ Click aici și află mai multe despre sesiune